Cera trądzikowa – jak ją leczyć i pielęgnować?

trądzik

Cera trądzikowa to zmora nie tylko osób w okresie dojrzewania ale także może występować w późniejszym wieku. Pielęgnację należy dostosować do typu skóry, jednak są zasady, które niezależnie od rodzaju cery należy przestrzegać w przypadku problemów z trądzikiem.

Pierwszą zasadą jest oczywiście zakaz wyciskania niedoskonałości i drapania twarzy. Czasem bardzo trudno się od tego powstrzymać jednak prowadzi to do roznoszenia zarazków także na zdrowe partie skóry oraz zaognianie istniejących już wyprysków. Często bezwiednie dotykamy twarzy, drapiemy się, to również powinniśmy ograniczyć, ponieważ na dłoniach znajduje się wiele bakterii i zarazków. Przed każdym zabiegiem pielęgnacyjnym należy dokładnie umyć dłonie.

image002(3)

Kolejną zasadą jest ograniczenie kontaktu twarzy z wodą. Do oczyszczania twarzy używaj mleczka lub płynu micelarnego. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z ulubionego żelu, czy pianki stosuj przegotowaną wodę. Woda prosto z kranu jest twarda, dużo w niej kamienia, chloru  i innych substancji, które wysuszają skórę.

image001(3)

Do tonizacji twarzy wybieraj toniki nie mające w swoim składzie alkoholu. Tonik ma za zadanie przywrócenie skórze naturalnego PH, więc jest bardzo ważną częścią codziennej pielęgnacji, jednak alkohol może nadmiernie wysuszyć skórę.

Następną istotną kwestią jest zrezygnowanie z peelingu ziarnistego. Mimo tego, że peelingi gruboziarniste polecane są do skóry mieszanej i tłustej, to przy stanach zapalnych, masowane drobinki mogą rozsiewać zarazki i bakterie po całej twarzy. Najlepiej stosować delikatny peeling enzymatyczny, który tylko rozpuszcza komórki naskórka i nie wymaga nadmiernego pocierania.

Ostatnia zasada to częsta zmiana poszewki na poduszce. Każdej nocy nasza skóra ma kontakt z poduszką. Nie ważne z jakiego materiału uszyta jest podszewka, z lepszego czy gorszego – wchłania bakterie i zarazki. Gdy wygląd naszej skóry się poprawia, w nocy tuląc się do poduszki wracamy do stanu poprzedniego. Oprócz tego aplikując na twarz różnego rodzaju maści – ich spora większość zostaje oczywiście na poduszce, więc ze względów higienicznych, starajmy się często wymieniać poszewki.

Walka z trądzikiem nie jest prosta. Często potrzeba długich i kosztownych kuracji pod opieką dermatologa. Jednak wiele przypadków wynika z naszego zaniedbania. Wystarczy zmiana kilku nawyków, żeby widocznie poprawić wygląd i zdrowie naszej cery.

2 thoughts on “Cera trądzikowa – jak ją leczyć i pielęgnować?”

  1. Kasia says:

    Nie wygniataj – łatwo się mówi, nie ma chyba osoby która widząc pryszcza na swojej twarzy go nie wyciśnie.
    To jest uzależnienie. Pomimo wszystko bardzo dobry artykuł, na pewno do kilku rad się dostosuje

  2. Antek says:

    Sam od dosyć dawna mam problem jeżeli chodzi o cerę. Trądzik od czasów szkoły średniej skutecznie przeszkadza mi w normalnym życiu. Pomimo wszystkich złotych rad, warto udać się do sprawdzonej kosmetyczki, która na żywo oceni co nam może pomóc. Dziękuję jednak autorowi za kilka ciekawych sugestii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *