Peeling enzymatyczny – co to takiego?

image002(4)

Stosowanie peelingu enzymatycznego jest coraz częstsze. O ile wcześniej był polecany głownie osobom o cerze wrażliwej, suchej, skłonnej do podrażnień, to teraz są także z powodzeniem stosowane przez osoby o cerze tłustej i mieszanej.

Close-up of a young adult woman applying cleanser to her face

Tradycyjny peeling ziarnisty wymaga pocierania, więc naskórek jest ścierany drogą mechaniczną. Peeling enzymatyczny jest oparty na rekcjach chemicznych zawartych w nim substancji. Ma konsystencję kremu, a jego działanie polega na rozpuszczeniu martwego naskórka przez enzymy roślinne, głownie papainę i bromelainę.  Regularne stosowanie peelingu enzymatycznego sprawia, że cera jest wygładzona i pełna blasku, poprawia się także jej koloryt.

Stosowanie tego typu peelingu bardziej przypomina nakładanie maseczki na twarz, niż tradycyjnie postrzeganego peelingu z drobinkami ścierającymi. Początkowo był polecany osobom o delikatnej skórze, głównie ze względu na samą formę nakładania. Nie naruszał delikatnej warstwy skóry, ani nie powodował pękania naczynek – co mogło się zdarzyć podczas stosowania peelingu tradycyjnego. Mimo tego, że peeling enzymatyczny jest łagodny dla skóry, to oczywiście może wywołać niewielkie zaczerwienienia, jednak są one niegroźnie i po kilku godzinach powinny ustąpić.

U osób o cerze tłustej lub mieszanej lepiej sprawdzi się peeling ziarnisty, jednak w przypadku występowania stanów zapalnych z pewnością dobrym wyborem będzie właśnie peeling enzymatyczny, który w delikatny sposób usunie martwy naskórek,  a enzymy zawarte w tym kosmetyku dodatkowo złagodzą stany zapalne i przyspieszą proces gojenia.

Po zastosowaniu peelingu skóra jest przygotowana na kolejne zabiegi pielęgnacyjne. Spokojnie można nałożyć maseczkę, serum lub ulubiony krem do twarzy. Składniki odżywcze tam zawarte szybciej i efektywniej wnikną do skóry dzięki oczyszczonym porom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *