Stylista i wizażysta

Jakże często na portalach internetowych poświęconych urodzie, modzie, fryzjerstwu (także w tzw. prasie kobiecej) padają słowa: styl, stylistyka, stylista, wizaż, wizażysta. Odbiorca w zasadzie zdany jest na intuicyjne rozumienie pojęć np. styl i wizaż. Przy czym w wielu publikacjach pojęcia te traktowane są niemal wymiennie, prawie synonimicznie. A przecież nieco czym innym jest styl, a czym innym wizaż. Przystąpmy więc do próby wyjaśnienia tych pojęć.

Styl zatem – w wyżej wymienionym zakresie – to pojęcie bardzo szerokie, trudne do zdefiniowania, obejmujące dążenie danej jednostki (dodajmy: najczęściej płci żeńskiej) do osiągnięcia oryginalnego, charakterystycznego wyglądu, by samej się dobrze czuć, wyróżniać, spowodować zazdrość i uznanie osobniczek tej samej płci, a zwrócić uwagę osobników płci przeciwnej (z jednym jednakże zastrzeżeniem – mówimy o inklinacjach heteroseksualnych).

Styl to sprawa bardzo indywidualna, obejmująca fryzurę, makijaż, ubranie, kolorystykę, także zachowanie. A stylista to taki doradca w zakresie wyglądu, który kreuje wizerunek danej osoby, zgodny z jej pozycją zawodową, charakterem, potrzebami, między innymi  zmian. Psychologowie twierdzą na przykład, że zmiana stylu pomaga kobietom po tzw. przejściach w osiągnięciu stabilizacji emocjonalnej. Tak więc styl to również sprawa ważna, tyle że usługi stylistów do najtańszych nie należą (podobnie jak personal shopperów). Sami styliści przyznają, że ich klientela to głównie biznesmenki (lub żony biznesmenów), kadra zarządzająca wyższego szczebla, artyści i ludzie estrady płci obojga, osoby publiczne, medialne. Z kolei wieść gminna niesie, że z usług stylistów (i charakteryzatorów) korzysta część tzw. klasy politycznej – wiadomo: w mediach oglądać musimy ich facjaty, a więc medialni są …

Wizaż zaś znacznie łatwiej zdefiniować: obejmuje on makijaż, fryzurę, pielęgnację twarzy, włosów, dłoni, stóp, szyi, niektórzy twierdzą, że i dekoltu. Stąd i wiadomo, czym para się wizażysta.

Dodajmy, iż stylista i wizażysta to profesje pokrewne, najczęściej stylista bywa i wizażystą, przy czym ryzykowne wydaje się twierdzenie, że równie często wizażysta jest stylistą. Naturalnie, polską Mekką dla stylisty jest Warszawa, choć na pięty zaczyna następować

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *